Jako, że motoryzacja i cała otoczka sportu z nią związana staje się coraz popularniejsza, warto zagłębić się tworzenie tak dynamicznych zdjęć. Jest wiele aspektów, które każdy początkujący powinien wiedzieć.
Z pewnością pierwsza myśl to wątpliwość dotyczą sprzętu – tutaj najlepszym rozwiązaniem byłaby lustrzanka z teleobiektywem czy szerokokątnym obiektywem. Wiadomo, że w zwykłych kompaktach też drzemie jakaś siła :). Należy uzbroić się w cierpliwość!
Warto pamiętać, że nie ma sztywno ustalonych zasad dotyczących konfiguracji aparatu. Jest wiele czynników, które na nie wpływa, np. pogoda, stylu zdjęcia jaki mamy zamiar zrobić. Najważniejszą konfiguracją jest tryb preselekcji czasu. Następnymi wartościami jest czas naświetlania i reszta parametrów na nim oparta.
Kolejną ważną konfiguracją, która z pewnością pozwoli nam oszczędzić dobrze uchwycone momenty jest mechanizm zdjęć seryjnych. Wtedy spośród kilku, możemy wybrać odpowiednią fotografię.
Nawiązując do czasu naświetlenia mamy dwie możliwość. Jedna z nich to krótki czas naświetlania, który zaowocuje większą widocznością na zdjęciu. Zauważymy wtedy więcej szczegółów.
Podczas, gdy ten parametr będzie niski dla przykładu 1/60 s – nasze tło będzie rozmyte, skupiając się na wyostrzonym elemencie.
Przy takim fotografowaniu warto wspomnieć o przydatnej technice zwanej panoramowaniem, którą charakteryzuje śledzenie, podążanie za elementem fotografowanym.
Ostatnim, ale z pewnością bardzo ważnym i dużej mierze pomocnym trybem jest AI Servo AF. Jego działania jest proste – ciągle ostrzy element nakierowany.