Pojawia się w hollywoodzkich superprodukcjach, transmisjach sportowych, czy filmach na YouTube. Chodzi o zwolnione tempo. Często wykorzystuje się je w produkcji filmów dokumentalnych, czy materiałów informacyjnych w celu zwrócenia naszej uwagi, czy pokazania czegoś dokładnie. Często stosuje się również słynne czerwone kółko narysowane flamastrem byśmy na pewno niczego nie przeoczyli.
Zastosowanie w transmisjach sportowych jest podobne kto z nas nie przyglądał się zawodnikom na boisku z pytaniem na twarzy,,Czy był faul?”. W zwolnionym tempie widać całą złożoność pewnych sytuacji. Czy bez zwolnionego tempa widzielibyśmy, że w pewnym momencie biegu konia wszystkie jego kopyta nie dotykają gruntu? Na YouTube można znaleźć wiele filmów ukazujących to jak pozornie zwykłe zjawiska wyglądają w zwolnionym tempie. Daje to niezwykły spektakl, którego nie da się dostrzec gołym okiem. Na popularnym serwisie możemy znaleźć również bardziej wyluzowane podejście do zwolnionego tempa. Wplecione odpowiednio w montaż filmu potrafi dać bardzo zabawny efekt.
Zwolnione tempo wykorzystywane jest również w wysokobudżetowych produkcjach. Najbardziej znaną serią filmów wykorzystującą to zjawisko jest oczywiście seria Matrix w niezwykły sposób poprzez pracę kamery oddająca wszystkie najdrobniejsze detale od spadających kropli po lecące pociski.
Dochodzimy wreszcie do zwolnionego tempa w grach. Tutaj pierwszym przychodzącym na myśl przykładem jest oczywiście seria Max Payne. Również inne gry zaproponowały zabawę czasem. Na uwagę zasługuje chociażby Need for Speed Most Wanted z 2005 roku. Gracz mógł na przykład przed trudnym zakrętem włączyć spowolnienie czasu, które dawało mu większą kontrolę nad pojazdem przez pewien czas. Jak widać zwolnione tempo na dobre zadomowiło się w kulturze masowej.
Dzięki profesjonalnemu sprzętowi i akcesoriom profesjonalnych firm np. Ulanzi lub poprzez odpowiednią obróbkę filmów możemy w różnym stopniu cieszyć się światem oglądanym z dokładnością, której niestety nasze oko nie jest w stanie wychwycić.