W tym artykule zostaną wyszczególnione i opisane niezbędne akcesoria, osprzęt bez którego fotografowanie może stać się udręką. Wymienione elementy są podstawowym osprzętem, natomiast reszta przyjdzie wraz z doświadczeniem fotografującego.
Większości fotografujących jedna karta o pojemności 8-16 GB powinna wystarczyć. Zawsze najlepiej kierować się przy wyborze markowym sprzętem. Jeśli nie zamierzamy robić zdjęć seryjnych, sportowych lub reportażowych, nie musimy kupować super szybkich, a przy tym drogich kart. Są one znacznie droższe, a przy codziennym użytkowaniu nie zauważymy żadnej różnicy.
Filtr UV warto nosić w aparacie zawsze, kiedy nie używamy innych filtrów. Jako, że przednia soczewka obiektywu to najcenniejsza rzecz warto o nią dbać. Filtr UV służy wyłącznie do ochrony przed zanieczyszczeniami i przypadkowym uszkodzeniem.
Filtr polaryzacyjny przydaje się najczęściej podczas ładnej, słonecznej pogody. tanim kosztem znakomicie poprawia jakość zdjęć. Istnieją filtry polaryzacyjne wąskie i szerokie. Te pierwsze są drogie, te drugie powodują lekkie winietowanie przy szerokich kątach. Zawsze lepiej sprawdzić przed zakupem, jak będzie się zachowywał konkretny filtr z naszym aparatem. Czasem akceptując delikatną winietę możemy sporo zaoszczędzić.
Wcześniej czy później okaże się konieczny, warto więc o nim od razu pomyśleć – statyw. Jeśli zamierzamy zabierać go na wyjazdy czy wycieczki rowerowe powinniśmy, kupić statyw, który zmieści się na naszym ulubionym plecaku lub łatwo daje się do niego przytroczyć. Ciągłe noszenie statywu w rękach, znudzi się po pierwszym wyjeździe. Statyw najlepiej wypróbować przed zakupem. Montując posiadany aparat możemy sprawdzić, czy będzie wystarczająco stabilny.
Warto jednak pamiętać, że jakość artystyczna naszych zdjęć, nie zależy od posiadanego sprzętu.