Aparat – poradnik dla początkujących #1

Jako, że zazwyczaj początki są trudne i ciężko zaadoptować się w nowy temat warto rozpocząć od początku. Funkcje i elementy w aparacie to główne aspekty, które trzeba znać i przyswoić.

Obiektyw jest to układ soczewek, który umożliwia rzutowanie obrazu na matrycę. Soczewki są ruchome, ich pozycję można zmieniać przez przekręcanie odpowiedniego pierścienia na obiektywie lub przycisków na obudowie aparat, celem uzyskania odpowiedniego przybliżenia lub ostrości fotografowanego obiektu.

Jasność obiektywu – ilość światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu. Jasność obiektywu jest przedstawiana w postaci liczbowej – im mniejsza tym większa jasność. Najlepsze są obiektywy o dużej jasności.

Ogniskowa jest to odległość między środkiem optycznym soczewki a elementem światłoczułym, przy ustawieniu ostrości w nieskończoności. Od ogniskowej zależy maksymalnie powiększane fotografowanym obiektów oraz kąt widzenia obiektywu. Im dłuższa ogniskowa, tym fotografowane obiekty będą większe i węższy kąt widzenia.
Mocowanie – każdy producent aparatu stosuje inny rodzaj mocowania obiektywu do aparatu. Mogą się one różnić średnicą i sposobem mocowania.

Średnica filtra – w niektórych aparatach istnieje możliwość zamontowania na obiektywie filtra, czyli szkła zabarwianego lub odlanego w sposób umożliwiający uzyskanie różnorakich efektów. Filtry występują w kilku ustandaryzowanych średnicach wyrażanych w milimetrach.

Zoom czyli jak duże powiększenie fotografowanego obiektu pozwala uzyskać Twój aparat. Cyfrówki mogą przybliżać na dwa sposoby.
Zoom optyczny przez ustawienie soczewek obiektywu w odpowiedniej odległości od siebie.
Zoom cyfrowy przez elektroniczne powiększenie obrazu przechwycone przez matrycę.

część 1

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.