Konfiguracja lustrzanki – krótki wstęp

Poniższy artykuł pozwoli Ci poprawne używanie lustrzanki oraz zrozumienie jej działania. Prawidłowa konfiguracja i dopasowanie parametrów jest bardzo ważne, ale i trudne.

Lustrzanka jest wyposażona w matówkę oraz lustro. Pozwala ona na efektywniejsze użytkowanie z półautomatycznych i manualnych trybów działania, umożliwiające oryginalne zestawienie najważniejszych parametrów tj. przesłona, czułość oraz czas naświetlenia do każdej okoliczności. Lustrzanka umożliwia dokładne pomiar światła, dzięki odpowiednim trybom światłomierza. Istnieje możliwość wykonywania bardzo szybko zdjęć – seryjnych z prędkością kilku klatek / sekundę. Bardzo ważnym aspektem jest również funkcjonujący autofokus, czyli mechanizm automatycznej konfiguracji ostrości. W obu przypadkach bardzo ważną rzeczą jest ustawienie odpowiedniego trybu działania.

camera 114260 1280 1024x683 Konfiguracja lustrzanki   krótki wstęp

Na początku warto poznać tryby pracy. Lustrzanki posiadają możliwość używania programu automatycznego oraz automatycznych trybów tematycznych, programów półautomatycznych tj. P, Av, Tv. Programy możemy wybierać za pomocą pokrętła rzucającego się w oczy.

Program automatyczny, działa w taki sposób, że aparat sam dobiera parametry i decyduje o funkcjach, nawet o włączeniu lampy błyskowej. Opcje meny są w pełni ograniczone.

Automatyczne tryby tematyczne działa na zasadzie zbliżonej do poprzedniej, lecz z możliwością wybrania dowolnego scenariusza np. portret, sport.. itp. Zasadniczo nie różni się od poprzedniego. Ten i porzprzedni tryb automatyczny z czystym sumieniem odradzamy, ponieważ lustrzanka nie została do tego stworzona. Żaden aparat nie zastąpi ludzkiego oka.

Półautomat P, Tv, Av pozwala na dopasowanie przez aparat tylko i wyłącznie ekspozycji, natomiast reszta parametrów jest konfigurowana przez użytkownika. Tryb P umożliwia wybór automatycznego doboru takich parametrów jak czas i przesłona. Tryb Tv pozwala na konfigurację czasu ekspozycji, natomiast program AV działa przeciwnie tj. do przesłony aparat dobiera czas naświetlenia.

Program manualny, jak sama nazwa wskazuje pozwala nam na dobranie wszystkich parametrów, ustawień lustrzanki również czas naświetlania i przesłonę. Warto wspomnieć, że istnieje możliwość wspomagania i analizowania wbudowanego odczytu światłomierza, który jest przedstawiony na wizjerze. Ten program jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia wystarczającą kotrolę aparatu i i otrzymanie wpaniałych wyników.

Warto również poznać parametry aparatu. Informacje oraz możliwość konfiguracji widnieje w menu oraz na obudowie aparatu w postaci odpowiednich przycisków. Przed realizacją zdjęć w trybie półautomatycznym warto poznać opcję oraz parametry opisane poniżej.

Balans Bieli odgrywa ważną rolę dla odwzorowania kolorów. W zwykłych warunkach oświetleniowych, takich jak światło dzienne czy chmury, automatyczne oświetlenie realizuje się bardzo dobrze. Tryb automatyczny ma jednak pewien zakres temperatur barwowych, co nie pozwala na określenie dolnych wartości np światło żarowe. Warto jednak wspomnieć, że naturalne kolory są najważniejsze, a zasady są po to, aby je łamać.

Podstawowa konfiguracja balansu bieli:
Auto,
Światło żarowe,
Światło jarzeniowe,
Światło słoneczne,
Lampa błyskowa,
Pochmurno,
Cień,
Ustawienie manualne.

 

Wartość ISO – parametr ten określa w jakim zakresie element światłoczuły jest podatny na światło. Możemy to zrozumieć to, jako ilość światła niezbędnego do poprawnego naświetlenia matrycy czy filmu. Im wartość ISO mniejsza tym światłoczuły element jest bardzie podatniejszy na światło.W przypadku, gdy chcemy wykonać zdjęcie przy określonej przysłonie oraz długośći czasu naświetlania, natomiast warunki oświetleniowe nie są wystarczające do wykonania naświetlonego zdjęcia, możemy wspomóc się za pomocą podniesienia wartości parametru ISO. Konsekwencją takiego działania mogą być szumy, przez co zdjęcia stają się bardziej ziarniste. Warto wspomnieć, że wartość 100-400 jest wolna od szumów.

Czas Ekspozycji, pozwala na dostosowaniu, jak długo powinna być otwarta migawka. Wykorzystywanie niewielkih wartości przesłony bądź znacznej czułości matrycy doprowadza do wymogu wykorzystywania krótszych czasów ekpozycji. Warto pamiętać, że konfigurując czas naświetlania, powinniśmy pamiętać o dostowaniu go do ogniskowej obiektywu, w taki sposób aby nie poruszyć zdjęcia. Zasada określa, że czas naświetlenia powinien być jak najbliższy ogniskowej obiektywu w normie 35 mm.

Przesłona określa, jak wiele światła dostaje się poprzez obiektyw. Jest to jeden z elementów odpowiadających za naświetlenie zdjęcia. Przesłona jst określona wartością f np. f2,8. Im większa wartość tym przepuszczane jest mniej światła do obiektywu. Przesłona prucz konfiguracji stopnia nświetlenia, odziaływuje również na głębie ostrości, czyli zakres na zdjęciu w którym wszystkie detale mają być ostre. Wartość większa – większa głebia ostrości, lecz zastopujemy więcej światła, dlatego warto to skorygować dłuższym czasem naświetlania, czy większą czułością ISO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.